Likvidácie skladu! Zľavy 35 - 77 %! Končí o

Môj stromček.sk - Prémiová kvalita od jednotky na trhu Odkiaľ pochádza tradícia vianočného stromčeku?

Odkiaľ pochádza tradícia vianočného stromčeku?

Odkiaľ pochádza tradícia vianočného stromčeku?


Vianoce bez vianočného stromčeku si dnes už nevieme predstaviť a to nielen doma, ale tiež vo verejných priestoroch, vo výkladoch obchodov, hoteloch, nemocniciach atď. Odkiaľ ale tento zvyk pochádza? Prečo ho každý rok s toľkou starostlivosťou a láskou zdobíme, i keď na tak krátky čas?

Legenda o ihličnane


Podľa jednej legendy vďačíme vzniku tradície vianočného stromčeku Kolumbánovi z Luxeuilu a Bobba, ktorý žil v 6. storočí v Írsku. Bol misionárom a jeho činnosť ho zaviedla do Bretónska a Burgundska, kde bolo v tom čase pohanské obyvateľstvo. Kolumbán preto, aby im priblížil sviatok narodenia Kristusa, ozdobil v ten deň starobylý ihličnan, ktorý pohania uctievali každý slnovrat, zapálenými pochodňami, do tvaru kríža. Oheň prilákal mnoho ľudí a Kolumbán im predniesol kázanie o narodení Ježiška. Toto je jedna z verzií, ako vznikol krásny zvyk zdobenia vianočného stromčeku.

Prvý český stromček

Prvý český vianočný stromček v Česku sa objavil až v roku 1812. Pre svojich priateľov ho postavil riaditeľ Stavovského divadla, Jan Karel Leibich. Do českých rodín sa však tento vianočný zvyk dostal až o niekoľko desiatok rokov neskôr. Stromček sa vtedy zdobil papierovými ozdobami, ovocím a medovníčkami. Stromček sa ale stal samozrejmosťou až v prvej polovici 20. storočia. Z ozdôb prírodných sa stali ozdoby sklenené, neskôr z umelej hmoty a elektrické.

Dnes už je stromček neodmysliteľnou súčasťou Vianoc.

NOVINKY NA EMAIL

O zľavách a výpredajoch informujeme e-mailom.
Pre odberateľov pripravujeme aj rôzne výhody;)

Staň sa fanúšikom

NASLEDUJ NÁS